Lørdag aften spillede fransk/amerikanske Pearl & The Oysters for første gang i Danmark. Det gjorde de i Ideal Bar på Vega. JuicyNet.dk var heldige at ligge vejen forbi.
Umiddelbart er Pearl & The Oysters ikke et band, der rydder forsiderne i Danmark. Men de har et publikum blandt de rød/hvide. De beviste de lørdag aften. For der var fyldt god op på Ideal Bar til deres første koncert nogensinde i Danmark. Og det var tydeligt at mange blandt publikum kendte musikken. Og Juliette Pearl Davis og Joachim Polack leverede varen. Stille og roligt byggede de en stemning op. En stemning der som aftenen gik mere og mere mindede om en aften i Paris.
Juliette Pearl Davis imponerende med sin vokal og en udstråling, der var mest af alt kan beskrives som arrogant på den gode måde.
Forhåbentlig blev det ikke den sidste koncert på dansk grund for Pearl & The Oysers.
Fire appelsiner fra JuicyNet.dk.
