The Mukherjee Development ude med tredje album

The Mukherjee Development ude med tredje album

Med singlen Loving You Was Like A Waterfalll åbner danske The Mukherjee Development dørene til deres tredje album Square Up On A Curve – et ambitiøst og spraglet værk, der udkommer fredag.

Fokustracket er en bittersød hyldest til ungdommens vildskab, venskaber i opløsning og kærlighedens efterdønninger. Teksten udspiller sig som en levende personkollage: en gammel hippie med en Jimi Hendrix-tatovering, venner fanget i 30-årskrisens tåger – og midt i det hele et melodisk brit-pop-omkvæd, der længselsfuldt vender blikket mod en fortabt kæreste.

Produktionen byder på smukke strygere, phaser-dryppende guitarflader og et old school rock’n’roll-backbeat, der kaster varme skygger fra både 60’ernes psykedeliske scene og 90’ernes britpop-ekstravagance. Det er storslået, men aldrig prætentiøst – en cocktail af nerve, nostalgi og nutid.