Den 2. september udkom Brian Holm og Jonas Nyrup med Brian fra Amager på Politikens forlag. JuicyNet.dk har haft mulighed for at læse bogen.
Af Kenneth Møller Kristensen
Den første tanke denne anmelder fik, da han så Brian Holms nye bog Brian fra Amager var: “Hvor længe kan man blive ved med at sige, man er fra Amager? Tænkte at hvis man ikke boet på den fantastisk ø i omkring 40 år, som mig bekendt er tilfældet for Brian Holm, så er man vel ikke fra Amager længere? Den tanke vendte jeg med en kammerat. Vi er begge fra Amager. “Man kan tage en mand væk fra Amager, men man kan ikke tage Amager ud af en mand”, lød hans kommentar. Den kommentar bøjede jeg mig for.
Brian Holm er en verdensmand. Han er konservativ politiker, og bor på Frederiksberg. Respekt for det. Men han er altså ikke en typisk Amager-borger. Jo måske det nye Amager, men ikke det der eksisterede i 1970’erne, hvor Holm boede på øen.
Nå men det er titlen på den seneste bog fra den tidligere cykelryttere, altså Brian fra Amager. Det giver ikke umiddelbart mening. For når man læser den, så får man virkelig et indtryk af at Brian Holm er så meget mere end Brian fra Amager.
Bogen indledes med en række beretninger om Brian Holms opvækst i Tårnby. Umiddelbart en ret normal opvækst, måske lidt mere priviligeret end mange andre på Amager i 70’erne, for det var råd til rækkehus, racercykler og rejser til USA. Det havde de fleste ikke på den københavnske ø for 50 år siden. Lige bortset fra et par episoder med det der senere blev til rockergruppen Bullshit, så lyder Brian Holms opvækst ret ordinær og lidt kedelig at læse om. Ideen er dog tydelig at forklare hvilken rolle opvæksten har haft i at forme den Brian Holm, de fleste kender nu. Det accepterer jeg.
Kedelige er fortællinger fra hans cykelkarriere derimod ikke. De giver et godt indtryk af hvordan cykelverden var på det givet tidspunkt. Og det er velskrevet og underholdende. Rigtig mange kapitler er sat godt sammen, som eksempelvis kapitlet om hvordan Holm mødte sin kone, og kombinerede dette med tanker om hvordan det er at stoppe karrieren for sportsfolk.
Brian Holm har gennemlevet meget. Det retfærdiggør at bogen er skrevet. Og det er stærk læsning, når det handler om Holms kræftforløb, hans indrømmelse af dopingbrug og i den forbindelse afhøringer hos det tyske politi, hans oplevelser som sportsdirektør, specielt under det skandaleramte Tour de France i 2007, omkring hans arbejde med Bob Stapleton og Mark Cavendish samt måske især om forløbet omkring de anklager om blufærdighedskrænkelse, der ramte Brian Holm, men som han blev frikendt for. Der er sket meget i Brian Holms liv.
Der er masser af selvransagelse og masser af interessante reflektioner i Brian fra Amager. Alene det gør den læseværdig.
Bogen er omfattende. Hele 360 sider. Og meget af indholdet har du måske allerede læst i andre af Holms bøger som eksempelvis Smerten Glæden og Sportsdirektøren. Men derfor kan man jo godt læse historierne igen.
Fire appelsiner fra JuicyNet.dk.

