Kort fakta om fodbold-VM 2026

Kort fakta om fodbold-VM 2026

Det 23. fodbold-VM skal afvikles fra den 11. juni til 19. juli 2026 i henholdsvis USA, Mexico og Canada. Det er første gang at fodbold-VM afvikles i tre forskellige lande. Der skal spilles åbningskamp i Mexico City og finale i New Jersey, hvor der er plads til 82.000 tilskuere på New Jersey Stadium.

48 nationer skal deltage. Det er første gang at så mange lande deltager. Mexico, USA og Canada er selvskrevne deltagere. Der kommer til at deltage 16 hold fra Europa.

Deltagerlandene opdeles i tolv grupper á fire hold. De to bedste hold fra hver gruppe går derefter videre til slutspillet sammen med de otte bedste gruppetreere. Derefter spilles sekstendedelsfinalerne.

Der skal spilles kampe i nedenstående byer:

USAAtlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco og Seattle.

MexicoGuadalajara, Mexico City og Monterrey.

CanadaToronto og Vancouver.

Det første fodbold-VM nogensinde blev afviklet i Uruguay i 1930. Brasilien er mest vindende nation med fem guldmedaljer. Italien og Tyskland har vundet fire gange og Argentina tre gange.