Dansk/algeriske, baserede i København, Zoumer (Yasmina Derradj) er nu ude med hendes nye album, e.a.l. (euro arab lovergirl).
“Med e.a.l. (euro arab lovergirl) satte jeg mig for at definere en følelse og en identitet, som har været temmelig undvigende for mig – svær at fastslå og svær at eje,” forklarer Yasmina. “Det er et rum, hvor sårbarhed er en styrke (lovergirl-delen af euro arab lovergirl) – og en tilbagevenden til selvet, for mig, faciliteret af en karakter. Jeg føler, at lovergirl er en idé om at være forbundet med vores omgivelser – mennesker, dyr, natur, byer, og at møde alt på en åben måde. Men også om at sætte grænser af respekt for sig selv”
Bedøm selv ved at lytte i nedenstående.
Aliasset Zoumer stammer fra (og er en homage til) frihedskæmperen Lalla Fatma N’Soumer, der ledte kampe mod den franske kolonimagt i Algeriet i 1800-tallet. Z’et, som Zoumer selv har tilføjet, kommer fra Algeriets landekode.
