Bryan Adams kan opleves to gange i Tivoli

Bryan Adams kan opleves to gange i Tivoli

Bryan Adams lægger vejen forbi Tivoli to gange, når den canadiske rocklegende indtager Plænen til Fredagsrock den 8. august kl. 22.00 og LørdagsHits den 9. august kl. 21.00. Begge aftener sørger DJ Jørgen de Mylius for sommerstemning i forlystelseshaven fra kl. 19.00, inden Bryan Adams går på scenen med sine største hits, samt numre fra hans aktuelle album. Der er pladsreservation til koncerterne med Bryan Adams.

Bryan Adams har udgivet mere end 20 albums, modtaget 15 Grammy-nomineringer og har både Oscar- og Golden Globe-nomineringer på cv’et. Nu kan Tivolis gæster opleve ham helt tæt på midt i København, hvor han gør sommeren 2025 lige så legendarisk som den i 69. Bryan Adams har besøgt Danmark adskillige gange siden første gang i 1983, hvor han som 24-årig spillede i det beskedne og nu nedlagte Saltlageret på Gammel Kongevej i København.

Det er første gang nogensinde, at Plænen i Tivoli lægger græs til en dobbeltkoncert med en international artist, og de to koncerter bliver Bryan Adams’ eneste optrædener på dansk grund i 2025.