Den Sidste Slæderejse på Bellevue Teatret fra den 18. februar

Den Sidste Slæderejse på Bellevue Teatret fra den 18. februar

Bellevue Teatret oplever overvældende interesse for forestillingen Den Sidste Slæderejse med Nukâka Coster-Waldau og Caspar Phillipson som heltene Arnarulunnguaq og Knud Rasmussen. Forestillingen har premiere onsdag den 18. februar kl. 20.

Alle i Danmark kender Knud Rasmussen. Alt for få kender Arnarulunnguaq. Den ekstraordinære grønlandske kvinde rejste sammen med Knud Rasmussen på hele den ufatteligt strabadserende, årlange femte Thule-ekspedition. Den utrolige og bevægende historie om de to rejsefæller er baggrunden for Den Sidste Slæderejse.

Bellevue Teatret oplever ekstraordinært stor interesse for forestillingen. Der er tæt på udsolgt, og spilleperioden er udvidet til bristepunktet med ekstraforestillinger. Selv store, internationale nyhedsbureauer har højst usædvanligt henvendt sig til teatret, som pludselig står midt i noget, som er utroligt aktuelt og meget vigtigt.

”Jeg har i mange år haft idéen at skabe en forestilling om Knud Rasmussen, men den nye situation sagde mig, at det var helt forkert at anskue Knud som en helt i sig selv. Rigsfællesskabet er netop et fællesskab. Vi er forbundne på godt og ondt. Og historien er skabt af mange flere end danske helte. Heltene er mange. Også en ubegribeligt sej grønlandsk kvinde, Arnarulunnguaq. Den historie er vi nødt til at fortælle. Og det har vist sig, at tidspunktet for premieren på Den Sidste Slæderejse har ramt det helt rette tidspunkt lige netop nu,” siger teaterdirektør Pia Jette Hansen.

Den Sidste Slæderejse er skabt i et forsøg på at samtænke det danske og det grønlandske. Vi forsøger med et åbent sind at se, hvad vi kan give hinanden. Begge parter må i skiftende grader erkende fortidens synder. Så vi prøver at se konstruktivt på, hvad fremtiden måtte bringe. I sidste ende er det op til grønlænderne selv, men lige nu er det her vores fortolkning på en lillebitte del af historien,” siger manuskriptforfatter Jesper B. Karlsen.

Den Sidste Slæderejse får premiere på Bellevue Teatret onsdag den 18. februar kl. 20.